Przemysł 4.0 : jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że każda kolejna faza rozwoju technicznego prowadzi do wzrostu kosztów kapitałowych i konsolidacji produkcji. Sto lat temu samochody były budowane w warsztatach według nowoczesnych standardów. Teraz światowe holdingi trawią szczątki krajowych producentów, a popularne modele często różnią się jedynie tabliczkami znamionowymi i wystrojem. Leki nie są już produkowane w aptekach, a nowe są opracowywane przez korporacje, które inwestują miliardy w badania i rozwój.
Mimo to w startupach narodziło się wiele przełomowych nowoczesnych technologii, a niektóre korporacje powstały tylko dlatego, że ówcześni liderzy rynku nie chcieli ich kupować w zarodku. Technologie Przemysłu 4.0 są również podobne do tych ewolucyjnych korzyści. Wyglądają prosto, elegancko i co najważniejsze energooszczędnie. Dostępne nawet przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających swoją działalność. Nawet bardzo małe przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na ich wdrożenie, nawet jeśli pracuje w nim zaledwie kilka osób.
Technologia Przemysł 4.0 jest cenna
Nawet najmniejsza produkcja to kilka osób, które otrzymują pensję, to są jakieś narzędzia i sprzęt, to jest pomieszczenie i zaplecze. W związku z tym, dla samego wyniku, zwiększenie wydatków o kwotę porównywalną do pensji jednej osoby na rok lub zakup jednej maszyny jest całkiem rozsądne i nie jest czymś niewiarygodnym.
Jeżeli przedsiębiorca wygrał przetarg np. na dostawę szafek pod umywalki do dużej sieci handlowej konieczne było zapewnienie dostaw w odpowiednim czasie, konieczne było kontrolowanie przybycia materiałów i magazynu oraz konieczne było kontrolowanie jakości wychodzących produktów. Zakłócenia w dostawach skutkowałyby wysokimi karami, a firmy nie byłoby stać na pracę z bezwymiarowym magazynem produktów i surowców. Rozwiązano ten problem za pomocą technologii Przemysłu 4.0, a było to tańsze niż gigantyczny magazyn, tłumy kontrolerów, księgowych i planistów.
Korzyści z Przemysłu 4.0
Wdrożony system zarządzania z elementami sztucznej inteligencji na bieżąco bilansuje pozostałe materiały w magazynie, które są niezbędne do skompletowania w terminie kolejnej partii towaru. Sztuczna inteligencja w razie potrzeby dobiera scenariusze wyjścia z sytuacji, w których dochodzi do nieplanowanych zakłóceń np. choroby pracownika czy braku surowców.
W przypadku braku materiałów lub usterki należy szybko przeliczyć zadania dla każdego z pracowników, aby każdy mógł zrobić to, czego potrzebuje na czas, na podstawie tego, co ma. Systemy sztucznej inteligencji radzą sobie z tym znacznie szybciej i dokładniej niż nawet doświadczeni ludzie. Ważna w tym przypadku jest kontrola jakości. W dużym przedsiębiorstwie z dużym prawdopodobieństwem zostałby wprowadzony drogi komputerowy system wizyjny. Ale dla małej produkcji wprowadzono by tanie, ale bardzo niezawodne rozwiązanie. Do procesu technicznego można dodać fotografowanie produktów na różnych etapach produkcji.
Przemysł 4.0 to między innymi historia każdej rury w kanalizacji budynku. Ta historia zawiera dokładną listę ludzi, którzy wyprodukowali, wysłali, przetransportowali, spawali rurę na miejscu. W historii dostępne są również informacje o partii surowców, z których wykonano produkt. W ten sposób sami pracownicy stają się kontrolerami jakości bezpośrednio na miejscu produkcji, wymaga tego proces techniczny. I robią to bardziej niż świadomie. Rozumieją, że w przypadku reklamacji odpowiedzialność będzie osobista.
Produkt jako usługa
Można sobie wmawiać do woli, że ten produkt jest dla nas ważny, musimy go kupić, a także kupić maszyny i wynająć fachowców, ale czasem nie ma pieniędzy. Ale wcale nie trzeba kupować. Na przykład nie ma potrzeby budowania własnych sieci transmisji danych lub kupowania nieruchomości na warsztat lub biuro, wszystko to można wynająć. Technologie Przemysłu 4.0 to przede wszystkim technologie, które operują na danych. A te dane od dawna są standaryzowane. Można wdrożyć system w chmurze z elementami sztucznej inteligencji w ramach abonamentu, w zależności od potrzeb i budżetu. Płaci się abonament u swojego operatora telefonicznego, a nie kupuje wieży komunikacyjnej – system ERP również nie jest konieczny do zakupu.
Co więcej, korzystając z takich usług, pośrednio wykorzystuje się doświadczenie dużych korporacji, a nawet konkurencji. Każdy pracownik podłączony do systemu ERP otrzymuje potężne narzędzie, które planuje, kalkuluje i kontroluje jego pracę. Nawet najmniejsze przedsiębiorstwo jest w stanie pozwolić sobie na taką usługę i może elastycznie regulować swoje koszty w oparciu o istniejące potrzeby i możliwości.
Wprowadzenie technologii Przemysłu 4.0 może zwiększyć obciążenie linii produkcyjnych z 15% do 65%. Przy kosztach maszyn widoczna jest znaczna oszczędność w nakładach inwestycyjnych. Technologie Przemysłu 4.0 nie są tak drogie, jak mózgi ludzi, którzy je stosują, wdrażają i ulepszają. Ale na rynku są dziesiątki i setki złożonych systemów zarządzania, a także systemy księgowe, usługi w chmurze, wykonawcy systemów. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie – jak wybrać dostawcę rozwiązania, komu powierzyć poufne dane o swoim przedsiębiorstwie i rynku – lokalną firmę czy globalnego dostawcę? A może rozwinąć własny dział wewnętrzny?
Poliplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
322505048 |
www.poliplex.com.pl |
Siplex tworzywa konstrukcyjne |
Krakowska 87 |
40-391 Katowice |
883133031 |
www.silplex.pl |
plcontroll – automatyzacja w przemyśle |
plac Kilińskiego 3 |
71-414 Szczecin |
720884319 |
www.plcontroll.com |