W ostatnich latach w Polsce obserwuje się gwałtowny napływ pracowników ze Wschodu. Do Polski przyjeżdżają głównie mieszkańcy Ukrainy.Szacuje się, że w Polsce pracuje obecnie około 800 tysięcy osób z Ukrainy. Do Polski przyciąga ich chęć lepszego życia. Szukają pracy, która pozwoli im utrzymać siebie i rodzinę oraz żyć na godnym poziomie. Na Ukrainie panuje bardzo słaba sytuacja ekonomiczna. Ludzie otrzymają bardzo niskie wynagrodzenie, a koszty życia i utrzymania ciągle rosną.
Ukraińcy są zatrudniani głównie w sektorze przemysłowym. Jest to spowodowane tym, ze w tej dziedzinie brakuje chętnych do pracy Polaków. Młodzi, wykształceni ludzie nie chcą pracować w fabrykach, na halach produkcyjnych. Częściej wybierają pracę w usługach, handlu czy turystyce lub opuszczają Polskę. Ukraińcy zapełniają wolną lukę, czasami są jedynymi pracownikami produkcyjnymi w danej firmie. Najwięcej z Ukraińców pracuje się w Polsce w branży budowlanej, remontowej, ale wielu pracuje również w hotelarstwie, przemyśle i gastronomii. Często możemy ich spotkać również w handlu. Popularne sieci handlowe coraz chętniej zatrudniają obcokrajowców.
Powody przyjazdu
Oprócz wcześniej wspomnianych powodów zarobkowych, wielu pracowników z Ukrainy wymienia jeszcze inne powody, dla których wybrali pracę w Polsce. Jako główne zalety pobytu w naszym podają bliskość do domu i rodziny, podobieństwa kulturowe, języki, w którym łatwo im się porozumieć, a także brak możliwości wyjazdu np. do Niemiec. Ukrainiec zarabia w Polsce kilka, a nawet kilkanaście razy więcej niż w swojej ojczyźnie.
Pracownicy z Ukrainy – jacy są, czego oczekują
Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski są przygotowani na ciężką pracę. Pracodawcy chętnie ich zatrudniają https://apsprofitpolska.pl/pl/pl/pracownicy-z-ukrainy-wroclaw/, ponieważ cechuje ich punktualność, chęć do pracy i dokształcania się oraz do nauki języka polskiego. Nie boją się pracy w ciężkich warunkach. Przyjeżdżają do Polski w konkretnym celu. Chcą zarobić, dlatego pracują możliwie jak najwięcej i jak najdłużej. Chętnie zgadzają się nad nadgodziny lub pracę w weekendy. Ale Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do Polski, to nie tylko ludzie niewykwalifikowani. Przyjeżdżają też osoby z wyższym wykształceniem, specjaliści, inżynierowie, lekarze, menedżerowie wyższego szczebla. Możemy wśród nich znaleźć wiele cennych pracowników. Większość Ukraińców przebywających w Polsce, chce zostać na stałe. Często zakładają rodziny, mają przyjaciół, ich dzieci chodzą do polskich szkół. Rozważą również otwarcie własnego biznesu, głównie w branży usługowej i handlu. Oczekiwania pracowników z Ukrainy nie są obecnie niższe od oczekiwań Polaków, ale Ukraińcy pracują tam, gdzie nie chcą Polacy. Są bardzo otwarci i mobilni, przyjeżdżają tam gdzie jest akurat zapotrzebowanie na pracę.
Ukrainy – warunki zatrudnienia
Obywatele Ukrainy, którzy chcą pracować w Polsce, muszą posiadać między innymi zezwolenie na pracę. Pracodawca, aby zatrudnić obywatela Ukrainy musi wykonać kilka czynności. min. uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca lub zezwolenie na pracę sezonową, ewentualnie wpis do ewidencji oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom. Kolejnym krokiem jest podpisanie przetłumaczonej umowy oraz zgłoszenie do ZUSu.
Istnieje wiele ułatwień dla pracodawców, chcących zatrudnić cudzoziemców. Ukraińcy nie muszą posiadać wizy uprawniającej do pracy w Polsce. W ramach ruchu bezwizowego pobyt w Polsce może trwać 90 dni w ciągu każdych 180 dni. W Polsce istnieje wiele agencji pracy, które specjalizują się z zatrudnianiu Ukraińców https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/. Często działają na podstawie tzw. leasingu pracowniczego czyli umowa ma charakter trójstronny: Pracodawca Użytkownik – Agencja Pracy Tymczasowej – Pracownik Tymczasowy. Agencje biorą odpowiedzialność za organizację całego procesu załatwiania pracy dla Ukraińców rekrutują ich, załatwiają wszelkie pozwolenia i umowy. Ostatecznie dostarczają pracowników z Ukrainy gotowych do rozpoczęcia pracy. Agencje szukają głównie pracowników fizycznych, bez wysokich.kwalifikacji. Mieszczą się prawie w każdym mieście.Pracownikami agencji pracy są osoby doskonale znające język ukraiński, chętnie pomagają cudzoziemcom urządzić się, znaleźć mieszkanie.
Część Ukraińców pracuje w Polsce nielegalnie. Można ich spotkać na budowie, w sklepie lub w warsztacie.Kobiety często pracują „na czarno” jako opiekunki czy sprzątaczki, a mężczyźnie jako ochroniarze czy ogrodnicy.
Polacy już przyzwyczaili się do tego, że na coraz częściej na ulicach słychać język ukraiński , a w sklepie czy restauracji obsługuje nas Ukrainiec. Większość Polaków ma pozytywny stosunek do Ukraińców, szanuje ich za ciężką pracę. Nie przeszkadzałoby nam gdy Ukrainiec był naszym sąsiadem czy kolegą z pracy. Jest jednak odsetek mieszkańców Polski, którym obecność Ukraińców przeszkadza. Zdarzają się przypadki, że obywatele Ukrainy są traktowani z niechęcią, pogardliwie. Niektórzy Polacy uważają, że Ukraińcy zabierają im miejsca pracy. Nie jest to jednak prawda. Musimy być jednak przygotowani na to, że Ukraińców będzie przybywać i coraz częściej będą częścią naszego społeczeństwa.