W trakcie zakupu pościeli, w której będziemy spędzać mniej więcej 1/3 doby, należ zwrócić uwagę na parę kwestii. Bardzo ważny jest przede wszystkim, wybrany materiał pościeli, z której wykonane są poszewki. Pościele podzielić można na dwa rodzaje: syntetyczne oraz naturalne.
Pościele syntetyczne
To pościele wykonane ze sztucznych materiałów, nieraz mają w sobie dodatek bawełny. Często wybierane ze względu na ich niską cenę oraz łatwość utrzymania. Taki rodzaj pościeli szybko schnie oraz się nie gniecie, przez co niekonieczne jest jej prasowanie. Jednakże taka pościel zapewnia marną wentylację, przez co możemy się nadmiernie pocić, wzrasta także ryzyko podrażnień i wysypek skórnych. Do pościeli syntetycznych zaliczamy: pościel z mikrofazy, pościel z fizeliny, pościel z mikrofibry, pościel z pollicottonu.
Zobacz także:
- bawełna materiał https://www.lamilani.pl/pl/c/Bawelna-Wafel/88
- hurtownia tkanin sklep online https://www.lamilani.pl/pl/new
Pościele naturalne
Wykonywane są przede wszystkim z bawełny oraz pozostałych naturalnych materiałów, czyli z jedwabiu, lnu, bambusu, wełny. Charakteryzują się dobrym odprowadzaniem wilgoci, umożliwiają swobodny dostęp powietrza do skóry, przy czym są także miłe w dotyku. Dzięki nim nasz sen będzie komfortowy, zdrowy, a przede wszystkim bezpieczny. Pościele naturalne zalecane są zwłaszcza dzieciom oraz alergikom.
Do pościeli naturalnych z bawełny zaliczymy:
1. Pościel bawełnianą (bawełna 100 procent)
Bardzo często wybierany rodzaj bawełny i najczęściej dostępny. Pozwala skórze oddychać, odprowadza nadmiar wilgoci, przy czym jest miła w dotyku. Minusem jest to, iż łatwo ulega wgnieceniu.
2. Pościel satynową
Pościel wykonana z tak zwanej satyny bawełnianej. Jest to pościel z bawełny o satynowym splocie, zachowuje ona zalety bawełny i ma piękny wygląd. Jest nieco lżejsza od pościeli bawełnianej, nie gniecie się. Wygląda elegancko w każdej sypialni. Jest miękka w dotyku i cienka, mimo pozorom nie jest ona zimna, także można z niej korzystać także w okresie zimowym.
3. Pościel flanelową
To propozycja grubsza, bardziej puchata i lżejsza. Doskonale utrzymuje ciepło, sprawdza się w chłodne noce. Nie gniecie się, jednak trochę mechaci. Może wytrzymać przez długie lata.
4. Pościel z kory
To także pościel bawełniana, aczkolwiek jej powierzchnia jest w charakterystyczny sposób pomarszczona. Przypomina swoim wyglądem nieco korę drzewa. W bardzo łatwy sposób można o nią dbać. Niektórym nie spodoba się jej szorstkość w dotyku, nie sprawdzi się podczas zimowych nocy.
5. Pościel atłasowa
Miła w dotyku, jednak w trakcie kontaktu ze skórą jest chłodna. Doskonała na wiosnę i lato.
6. Pościel z adamaszku
Pościel wykonana z tego materiału jest gruba, trwała i pięknie prezentująca się, gdyż posiada połyskliwy wzór.
Czego należy bezwzględnie unikać w trakcie zakupu pościeli?
1. Nie wybierajmy najtańszych produktów
Pościel można kupić za naprawdę małe pieniądze, gdyż najtańszą dostaniemy już za 20 złotych. Jednakże taka pościel jest bardzo niskiej jakości, już po jednym praniu może zmienić się zdecydowanie jej wygląd. Może podrażniać skórę i powodować dużą potliwość. Nie jest to dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia i komfortu snu. Może okazać się, iż tania pościel nie posłuży nam nawet miesiąca czasu, gdyż się po prostu zniszczy w krótkim czasie.
2. Nie kupujmy nigdy używanej pościeli
Taka pościel jest siedliskiem bakterii. Nie warto jej więc kupować w sklepach z używaną odzieżą. Nie wiemy bowiem kto z niej korzystać i w jaki sposób była przechowywana. Nie ryzykujmy więc naszym zdrowiem.
3. Nie kupujmy pościeli bez właściwych certyfikatów jakości
Musimy być całkowicie pewni, iż materiał wykorzystany do produkcji pościeli będzie dla nas całkowicie bezpieczny. Wybierajmy jedynie produkty oznaczone na przykład certyfikatem Oeko – Tez Standard 100. To najważniejszy na świecie znak bezpieczeństwo stosowany w wyrobach włókienniczych. Jeśli wybierzemy produkt właśnie z tym certyfikatem, możemy być pewni, iż nie ma w nim żadnych szkodliwych substancji.
4. Nie kupujmy pościeli w nieodpowiednim rozmiarze
Pościel musi być właściwie dobrana, także pod względem jej rozmiaru. Rozmiar poszewki musi być właściwie dostosowany do wymiarów kołdry. Zbyt mała poszewka sprawi, iż kołdra będzie wystawać, natomiast za duża to, że kołdra zacznie nam się zwijać.
5. Nie kupujmy zbyt dużej ilości pościeli
Moda bardzo intensywnie ulega zmianom, nam też podobają się coraz to inne rzeczy. Nie warto więc kupować zbyt wiele kompletów pościeli na przykład w tych samych wzorach.
6. Nie kupujmy pościeli od niezaufanych sprzedawców
Przed zakupem pościeli warto poczytać opinie na temat danego sprzedawcy.
7. Nie kupujmy pościeli w nieodpowiednie wzory
Pościel musi doskonale prezentować się w naszej sypialni, aby tak było, musi ona współgrać z kolorem i stylem wnętrza. Najlepiej wybrać modele o delikatnych wzorach i spokojnych kolorach, które będą sprzyjać spokojnemu snu. Nie warto więc decydować się na jaskrawe kolory i intensywne barwy takie jak róż czy pomarańcz. Właściwie dobrana pościel, sprawi, iż będziemy dobrze odpoczywać we własnym łóżku. Nie warto na niej więc oszczędzać, lepiej kupić wysoko gatunkową pościel.