Konstrukcje z drewna konstrukcyjnego. Domy szkieletowe o szkielecie drewnianym są coraz częściej wybieraną opcją w naszym kraju. Dotychczas budując dom jednorodzinny, mieliśmy do wyboru jedynie opcję domu murowanego. Wybierać mogliśmy jedynie to, z jakiego budulca ceramicznego zostanie on wybudowany. Sytuacja obecnie zmieniła się dość mocno i do wyboru mamy więcej technologii budowlanych.
Dom szkieletowy?
Porównując dom murowany do szkieletowego, nie można przyjąć zasady oceniania, która mówi, że jedna opcja jest lepsza od drugiej. Każda ma wady zalety, a to która faktycznie jest bardziej odpowiednia, zależy w dużej mierze od stylu życia, miejsca budowy oraz wymagań. Odpowiedź na pytanie, który dom będzie lepszy, nie jest prosta. Domy drewniane są na ogół tańsze, ale aby ocenić różnicę kosztów, nie wystarczy tylko i wyłącznie wejść na stronę producenta i porównać ceny. Cena może w wielu przypadkach zmieniać się i zależy od kilku czynników. Domy szkieletowe, choć są coraz bardziej popularne, stanowią w dalszym ciągu swego rodzaju niszę. Firm budujących w tej technologii jest zdecydowanie mniej niż budujących w technologii tradycyjnej. Ogólnie rzecz biorąc, zachwala się kwestię szybkiej budowy domu szkieletowego, ale mało kto mówi o tym, że oczekiwanie na rozpoczęcie inwestycji budowlanej przez firmę może być dość długi. Możemy czas ten skrócić, ale za większą cenę, która niweluje w dość dużym stopniu oszczędności, które wynikają z kwestii budowy domu szkieletowego, a nie murowanego.
Drewno konstrukcyjne
Budowa domu szkieletowego może być tańsza, ale musimy również sprawdzić, z jakiego drewna będzie wykonany szkielet. Drewno konstrukcyjne wybrane do jego wykonania jest chyba najważniejszym czynnikiem. Większości osób wydaje się, że drewno to drewno, ale wbrew pozorom drewno konstrukcyjne może być gorsze i lepsze, nawet jeśli pochodzi z tego samego gatunku drzewa. W pierwszej kolejności musimy zadbać o to, aby drewno konstrukcyjne wykorzystane do budowy naszego domu było od certyfikowanego dostawcy. Tylko to zapewnia, że drewno konstrukcyjne będzie odpowiednio suche, będzie pochodziło z odpowiednich części drzewa, a samo drewno będzie również dobrze zabezpieczone. Tylko spełnienie tych wytycznych gwarantuje, że szkielet domu będzie bezpieczny, a sama konstrukcja będzie trwała i bezproblemowa w eksploatacji. Nie bez znaczenia jest również to, z jakiego rejonu geograficznego pochodzi drewno konstrukcyjne. Najlepsze drewno konstrukcyjne pochodzi z drzew, które rosną w północnych szerokościach geograficznych Europy i Ameryki północnej. Oczywiście drewnem konstrukcyjnym może być również drewno z innych terenów, ale sosny i świerki ze Skandynawii oraz Kanady są uważane za najlepszy surowiec. Wynika to głównie z faktu, że na północy kuli ziemskiej, cykl wegetacji roślin jest krótszy. Z tego powodu drzewa rosną dłużej, a słoje przyrostu rocznego są cieńsze. Z tego to powodu właściwości wytrzymałościowe takiego drewna są najlepsze z punktu widzenia pożądanych w budownictwie jednorodzinnym. Nie bez powodu z takiego właśnie drewna zbudowano w Norwegii drewniany wieżowiec.
Jakie są zalety budowy domu szkieletowego?
Dom szkieletowy jest zdecydowanie bardziej dopasowany do tego, jaki styl życia obecnie prowadzimy. Dom szkieletowy o konstrukcji drewnianej ma dla przykładu zdecydowanie mniejszą pojemność cieplną niż klasyczne domy murowane. Dzięki temu, co prawda gorzej utrzymuje temperaturę, jeśli nie jest ogrzewany, ale z drugiej strony zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne zestawienie warunków termicznych, niż w przypadku domu klasycznego, ponieważ współczesny styl życia sprawia, że częściej przebywamy poza domem, a długa nieobecność w domu i ogrzewanie go tylko po to, aby się zbytnio nie wychłodził, nie jest dobre z punktu widzenia ekonomicznego oraz ekologicznego. Domy szkieletowe mogą przyczynić się do oszczędności inwestycyjnych nie tylko z powodu niższej ceny samego budynku. Dom szkieletowy z drewna konstrukcyjnego jest dużo lżejszy od domu klasycznego. Z tego powodu bardzo często nie jest wymagany fundament podczas budowania takich konstrukcji, a działka nie musi mieć dużej nośności, przez co jest tania.
Czy są miejsca, w których nie można budować domów z drewna?
Z ogólnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do tego, aby dom drewniany budować, gdziekolwiek tylko zechcemy. Zarówno z punktu widzenia inżynierii budowlanej, jak i funkcjonalności takiego domu, nie ustępuje on domom murowanym. W wielu przypadkach są działki (jak wcześniej wspomniano), których nośność nie pozwala na budowanie domów murowanych, lub wymagane jest posadowienie budynku na potężnym fundamencie. W wielu przypadkach nie dotyczy to domów szkieletowych. W przypadku domów z drewna jest obostrzenie, które może budowę uniemożliwić. Tym obostrzeniem są przepisy przeciwpożarowe. Domy drewniane muszą stać w większej odległości od siebie oraz innych budynków, co może sprawić, że na działce zabudowanej z każdej strony, może nie starczyć miejsca, aby wymóg ten spełnić.