Kilka słów o zastosowaniu hal namiotowych

Hale namiotowe najczęściej kojarzą się z kortami tenisowymi. Ich zastosowanie jest jednak dużo szersze, chociaż rzeczywiście, nierzadko wykorzystywane są przez obiekty sportowe (np. do krycia sal gimnastycznych, ujeżdżalni w szkołach nauki jazdy konnej, niewielkich boisk do piłki nożnej). Poniżej udowodnimy, że takie rozwiązanie może być wykorzystywane niemal w każdej branży. Dzięki atrakcyjnemu wykończeniu, niskiej cenie i możliwości wypożyczenia namiotu, hale cieszą się coraz większą popularnością również wśród osób prywatnych, poszukujących idealnego miejsca do organizowania własnej imprezy.

Hale namiotowe niezastąpione w branży przemysłowej

W przemyśle często wykorzystuje się hale namiotowe, posiadają dodatkowe wzmocnienia. Popularnym materiałem wykorzystywanym w tym celu są płyty warstwowe oraz blachy trapezowe. Solidna konstrukcja doskonale sprawdzi się w zakładach przemysłowych; można ją wykorzystać również jako dodatkową przestrzeń magazynową. Jeśli chodzi o koszty, to rozwiązanie nie ma sobie równych – jest zdecydowanie tańszą alternatywą tradycyjnych hal przemysłowych i magazynowych. Hale namiotowe doskonale sprawdzają się, gdy pojawia się spontaniczna potrzeba wykreowania dodatkowej przestrzeni (namiot można szybko rozłożyć). Tego typu konstrukcję wykorzystywać można również sezonowo – np. jeśli w okresie bożonarodzeniowym, wielkanocnym lub walentynkowym potrzebujemy większej przestrzeni magazynowej. To dużo bardziej opłacalne rozwiązanie niż budowa przestrzeni, której nie będziemy używać przez większość roku. Jeśli decydujemy się na wykorzystanie hali namiotowej w przemyśle/do magazynowania, dobrym pomysłem będzie zamontowanie systemu wentylacji. Dzięki temu latem wewnątrz namiotu temperatura będzie niższa niż na zewnątrz.

Dodatkowa przestrzeń dla sklepów

Z halami namiotowymi nierzadko spotykamy się w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Mogą być swoistym przedłużeniem sklepu (często mamy do czynienia z taką sytuacją, gdy wybieramy się do sklepu oferującego żywe rośliny lub meble ogrodowe). Hala może być również wykorzystywana jako zaplecze. W większych sklepach budowlanych to właśnie w tego typu namiocie przechowuje się niektóre z produktów. Niewątpliwym plusem takiego rozwiązania jest możliwość dostosowania hali do aktualnych potrzeb (niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie konstrukcje modułowe).

Zobacz również:

 

Eventy organizowane przez osoby prywatne i firmy

Namiotów nie może zabraknąć podczas imprez plenerowych. Nawet jeśli prognozy sugerują idealną, słoneczną pogodę, wiele osób decyduje się na niewielki namiot, który pomieści gości w razie załamania pogody. To rozwiązanie często można spotkać podczas większych eventów, np. podczas wesel. Do takich celów przeznacza się hale z eleganckim, typowo weselnym wykończeniem. Spektakularny podwieszany sufit i możliwość zaczepienia eleganckich żyrandoli – to tylko kilka z wielu czynników, dla których pary decydują się na wesele pod namiotem. Atrakcyjne wykończenie i zachwycający efekt finalny sprawiają, że to rozwiązanie nie jest już utożsamiane z „planem B” na wypadek niepogody, ale jest powszechnie uznawane za pełnoprawną, regularną salą weselną. Oprócz wyglądu takie hale kuszą również ceną. Szczególnie przystępną opcją jest nie kupno, a wynajem konstrukcji.

Hale wykorzystywane są również przez organizatorów bankietów, imprez kulturalnych, targów tematycznych, wydarzeń o charakterze promocyjnym oraz przez organizatorów korporacyjnych eventów. Nowoczesne materiały zapewniają świetną termoizolację i szczelność, więc takich hal z powodzeniem możemy używać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania atrakcji przyrodniczych, znajdujących się nieopodal. Zamiast tradycyjnego materiału wystarczy zdecydować się na pokrycie przezroczyste. W ten sposób uczestnicy imprezy będą mogli cieszyć się pięknym widokiem np. na park lub ogród.

Dlaczego hale namiotowe cieszą się tak dużą popularnością?

Trudno ukrywać – najważniejszym czynnikiem jest cena. Hala namiotowa jest dużo tańsza niż postawienie dodatkowego budynku (np. w celu zbudowania kortu lub przestrzeni magazynowej). Oszczędność dotyczy również energii, bo decydując się na zamieszczenie przeźroczystych płyt PCV, nie musimy martwić się o dodatkowe oświetlenie. Na takie rozwiązanie decydują się również osoby, którym szczególnie zależy na czasie. Konstrukcje stalowe rozkłada się bardzo szybko (można to zrobić nawet, jeśli potrzeba pojawia się spontanicznie). Następnie należy nałożyć na nie jedynie materiał i hala namiotowa staje się gotowa do użycia. Docenić należy również mobilność tej opcji – można ją wykorzystywać wielokrotnie. Wystarczy zdemontować konstrukcję i przenieść ją w inne miejsce. Prosty montaż i mobilność nie oznaczają jednak, że hala namiotowa jest jedynie rozwiązaniem doraźnym. Wzmocnienia, odporna konstrukcja, aluminiowe lub stalowe profile, możliwość zamontowania wentylacji – to wszystko sprawia, że jest to rozwiązanie na wiele lat.