Kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt?

Kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt?

Kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt? Bez wątpienia witamina K spełnia rozmaite zadania. Jest to ważny składnik nie tylko dla dorosłych. Okazuje się, że tak samo dla noworodków. Dlaczego zatem witamina K musi być podawana już w przypadku niemowlaków? Kiedy dokładnie pielęgniarki wykonują ten krok? Dlaczego stosowane są, w zdecydowanej większości przypadków, zastrzyki?

Jakie zadania spełnia witamina K w tym przypadku?

Analizujesz ten temat? Ogólnie witamina K jest podawana nie bez przyczyny. Wbrew temu, co sądzą niektórzy czytelnicy, wszystko ma tutaj określone podłoże. Warto wiedzieć, że noworodek rodzi się z deficytami tego właśnie składnika. Niestety, w kolejnych dniach te niedobory mogą się jeszcze bardziej powiększać. Dlatego tak ważne jest to, by witamina K była podana w odpowiednim terminie. Przed czym jednak chroni ten składnik? Ogólnie witamina K ma sporo zadań do wykonania. W tej jednak konkretnej sytuacji nie da się ukryć tego, że ten składnik służy przede wszystkim temu, by nie wystąpiła choroba krwotoczna. Jest ona zaś bardzo groźna. W skrajnych przypadkach nawet życie noworodka jest zagrożone. Dlatego właśnie tej sytuacji zasadniczo ani przez jeden moment nie można potraktować po macoszemu.

Co jeszcze jest ważne w ramach tego właśnie konkretnego zagadnienia? Na pewno interesuje Cię to, czym cechuje się to schorzenie. Otóż choroba krwotoczna atakuje między innymi narządy wewnętrzne. Zagrożone są płuca oraz cały układ pokarmowy. Dodatkowo mogą występować krwawienia śródczaszkowe… Ogólnie zaś mamy trzy formy tej choroby. Wszak występuje między innymi wariant wczesny. Pojawia się on w pierwszej dobie życia noworodka. Poza tym jest obecny wariant klasyczny. On zaś ma miejsce od drugiej do siódmej doby. W tym przypadku występuje także choroba krwotoczna późna (może ona pojawić się od drugiego tygodnia życia do szóstego miesiąca).

Kiedy zwiększa się ryzyko choroby krwotocznej?

Kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt?
Kiedy powinna być podana witamina K dla niemowląt?

W jakich momentach witamina K odgrywa szczególne znaczenie? Nie da się ukryć, że są przypadki, kiedy zagrożenie chorobami krwotocznymi mocno się zwiększa. Kiedy jednak tak się właśnie dzieje? Warto zwrócić uwagę na czynnik, że czasami kobiety muszą przyjmować w ciąży leki. Po to, by była ona donoszona do samego końca. Wówczas jest jednak mimo wszystko większe ryzyko wystąpienia choroby krwotocznej.

Kiedy jeszcze takie prawdopodobieństwo występuje? Chodzi o to, że choroba krwotoczna częściej pojawia się, gdy kobiety mają problemy z jelitami. Dlaczego jednak wspominamy o tym fakcie? Wszak wówczas występują kłopoty z wchłanianiem. Poza tym ryzyko jest zwiększone, gdy nastąpił poród zabiegowy. Te czynniki powodują, że należy mieć się na baczności. Warto jednak zauważyć, że witamina K jest podawana tak naprawdę każdemu noworodkowi. Bez zwracania uwagi na to, czy są jakieś czynniki ryzyka itp. Bez wątpienia jest to zaś bardzo dobra wiadomość dla każdej osoby, której zależy na zdrowiu swoim, jak i przede wszystkim własnej pociechy.

Kiedy jest dokładnie podawana witamina K?

Ważny jest bez wątpienia termin podania tego konkretnego składnika. Wszak nie można tutaj działać bez żadnego planu, prawda? Trzeba przypomnieć, że już na starcie noworodek ma niedobory witaminy K. Jego układ pokarmowy jest dość jałowy. Nie ma też odpowiednich szczepów bakteryjnych. Nie można jednak liczyć na to, że tego składnika nagle będzie przybywać. Wszak noworodek nie jest w stanie samodzielnie go wyprodukować.

Dlatego witamina K musi być podana. Z czasem zaś, jeśli nie będą wykonane odpowiednie kroki, te deficyty będą… coraz większe i większe. Najlepiej zatem, by ten składnik był dostarczony w ciągu maksymalnie sześciu godzin po porodzie. Na szczęście fachowe pielęgniarki pilnują tych terminów. Dzięki temu choroba krwotoczna nie ma racji bytu. Ważna jest także stosowna dawka. Wszak zaleca się, by jednorazowo (w formie domięśniowej) było podane 1 mg.

Dlaczego najlepszym wyborem są zastrzyki?

Co sprawia, że taka forma podawania tego składnika jest zalecana? Ta sprawa nie jest na pewno przypadkowa. W ten sposób można zagwarantować sobie rozmaite zalety. Między innymi witamina K jest podawana w 100% bezpiecznie. Niektórzy co prawda obawiają się o ten aspekt, aczkolwiek zupełnie niepotrzebnie. Wszak wszystko będzie w 100% bezpiecznie. A witamina K musi być podana, by były wyeliminowane niedobory. Dzięki temu właśnie jest szansa na to, by uniknąć choroby krwotocznej. Taka forma nie tylko eliminuje pierwsze deficyty.

Dodatkowo dziecko jest chronione tak naprawdę przez okres kilku kolejnych tygodni. Ma to zaś spore znaczenie. Jakie są zaś inne alternatywy na tej właśnie płaszczyźnie? Ważna informacja jest taka, że witamina K może być podawana doustnie. Tym sposobem jednak nie można liczyć na optymalne rozwiązanie. Tak naprawdę są co prawda eliminowane pierwsze problemy, ale potem niedobory i tak mogą się pojawiać. Nie dziwi zatem, że polecanym rozwiązaniem jest zatem właśnie witamina K w formie zastrzyków. To bowiem w tym aspekcie zdecydowanie najlepsza opcja.