Jak dzielimy uzależnienia? Z problemem uzależnień boryka się naprawdę mnóstwo osób. Powszechne są zarówno uzależnienia od alkoholu, jak i od narkotyków. Sporo mówi się ostatnio także o powszechności uzależnień behawioralnych. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na to, że stłumimy uzależnienie w zarodku. Warto także mieć świadomość tego, że uzależnienie powinno być leczone w odpowiedni sposób i we właściwych warunkach. W przeciwnym razie terapia może okazać się nieskuteczna.
Jakie wyróżnia się rodzaje uzależnień?
Warto mieć świadomość tego, że uzależnić można się naprawdę od wielu rzeczy czy substancji. Dobrze jest zdawać sobie także sprawę z istnienia kilku rodzajów uzależnień. Co do zasady, wyróżnia się trzy takie rodzaje. Mowa tu o uzależnieniu psychicznym, fizycznym oraz o uzależnieniu społecznym. Pierwszy rodzaj uzależnień charakteryzuje się odczuwaniem silnych, zazwyczaj pozytywnych emocji po zażyciu określonej substancji lub po wykonaniu określonej czynności. Osoby uzależnione będą odczuwały bardzo silny przymus powtarzania tego typu czynności. Ich ciało nie będzie jednak reagowało silnie na brak substancji, od której jest się uzależnionym. Uzależnienie fizyczne objawia się zaś wpływem przyjmowanego środka na procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Po zaprzestaniu przyjmowania środka, od którego jest się uzależnionym może niestety dojść do pojawienia się przykrych objawów abstynencyjnych. Są one na tyle poważne, że zmuszają osobę uzależnioną do sięgnięcia po substancję, od której jest ona uzależniona. Uzależnienie społeczne jest zaś związane z tym, że chce się przynależeć do jakiejś grupy społecznej i w tym celu zażywa się określone środki. Wyróżnia się także uzależnienia behawioralne. To nic innego jak uzależnienie od wykonywania określonej czynności. Nie ma ono nic wspólnego z zażywaniem środków psychoaktywnych. Uzależnieniem behawioralnym może być na przykład ciągłe sięganie po pornografię.
Czy uzależnienia warto leczyć ambulatoryjnie?
Leczenie uzależnień, bez względu na ich rodzaj jest konieczne, jeżeli chcemy wyjść na przysłowiową prostą. Co ważne, im wcześniej je rozpoczniemy, tym szybciej pojawią się jego efekty. Warto mieć także świadomość tego, że nie zawsze konieczny jest ośrodek zamknięty dla uzależnionych. W wielu przypadkach wystarcza bowiem leczenie ambulatoryjne uzależnień. Może ono odbywać się w ośrodkach, które znajdują się zazwyczaj w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Najlepszym rozwiązaniem będzie poczytanie opinii na temat poszczególnych ośrodków i wybranie tego, który cieszy się największym zainteresowaniem pacjentów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że państwowe ośrodki na niedostatek pacjentów raczej narzekać nie mogą. Alternatywą dla państwowego leczenia może okazać się prywatne centrum psychoterapii i leczenia uzależnień. Nie sposób nie zauważyć, że psychoterapia jest bardzo istotna, bez względu na to, od czego jesteśmy uzależnieni. Powinien prowadzić ją doświadczony i wykwalifikowany terapeuta specjalizujący się w terapii uzależnień. Psychoterapia powinna odbywać się nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się częstsza terapia, na przykład dwa razy w tygodniu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak długo powinna taka terapia trwać. Nie sposób jednak na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Wiele zależy bowiem od tego, jak poważny jest problem. Z reguły jednak psychoterapia trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
A może ośrodki zamknięte?
Centrum psychoterapii prowadzące leczenie uzależnionych w warunkach ambulatoryjnych nie zawsze będzie wskazane. W niektórych przypadkach taka terapia to po prostu za mało. Dotyczy to przede wszystkim ciężkich uzależnień alkoholowych oraz uzależnień od narkotyków. Terapia w ośrodku zamkniętym jest wieloetapowa. Pierwszym etapem jest zazwyczaj detoks. Przez cały czas trwania leczenia konieczna jest abstynencja od środków, od których jest się uzależnionym. W przeciwnym razie leczenie na pewno będzie nieskuteczne. Ponadto, spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków w trakcie pobytu w ośrodku zamkniętym może skutkować wydaleniem z niego. Po zakończeniu detoksu prowadzona jest psychoterapia, zarówno grupowa jak i indywidualna. Organizowane są także zajęcia z psychoedukacji. Jeżeli interesuje nas terapia zamknięta, należy starannie wybrać ośrodek zamknięty leczenia uzależnień. Najważniejsze jest to, aby leczenie było prowadzone przez wykwalifikowanych i należycie doświadczonych specjalistów. Warto pamiętać, że pobyt w ośrodku prywatnym generuje spore koszty. Wiele osób decyduje się jednak na takie właśnie rozwiązanie, bo warunki bytowe w ośrodkach prywatnych są bardzo dobre. Można liczyć na pojedynczy pokój za dodatkową opłatą, a także na smaczne wyżywienie. Nie sposób nie zauważyć, że nie każdego na prywatny ośrodek stać. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na pobyt w takim miejscu, konieczne może okazać się oczekiwanie na to, aż zwolni się miejsce w państwowym ośrodku. Niestety, czas oczekiwania na zwolnienie miejsca może być jednak dość długi.