Im więcej osób rozpoczyna korzystanie z dysków SSD, tym szybciej zauważa się różnicę między takim rozwiązaniem a tradycyjnym dyskiem HDD. Po pierwsze, wzrost parametrów wykazuje cały system operacyjny. Jednak ze względu na niewielkie możliwości zapisu danych, powinny się na nim znajdować tylko najważniejsze dokumenty, wykorzystujące potencjał dysku w stu procentach. Wśród nich wymienia się np. system operacyjny lub inne aplikacje obciążające napęd. Programy o niskim stopniu przetwarzania czy pliki o niewielkiej objętości nie powinny znajdować się na dysku SSD. Do ich magazynowania wykorzystuje się nośniki zewnętrzne lub coraz popularniejszą chmurę internetową.
Części dysku SSD
Wszystko, co najważniejsze jest niewidoczne. Na zewnątrz widać tylko pokrywę, najlepiej o grubości 7 mm. Obecne dyski mogą zostać wykorzystane w każdym urządzeniu, w tym w ultrabookach, gdzie wymiary podzespołów są stopniowo zmniejszane. Dlatego napęd uległ połączeniu z płytą główną. 9-milimetrowa obudowa powoduje, że dysk jest kompatybilny z tradycyjnymi komputerami. Kontroler jest jedną z najważniejszych części dysku, ponieważ odpowiada za nawiązanie kontaktu z pamięcią. Odgrywa on kluczową rolę w funkcjonowaniu napędu, za jego pomocą odbywa się kompresja i dekompresja danych oraz dba o równomierne zużywanie się komórek pamięci. To właśnie na kontrolerze przechowuje się informacje dotyczące prędkości zapisu. Natomiast kondensator służy do zabezpieczania danych w momencie odcięcia źródła zasilania. Niestety, na rynku spotyka się wiele dysków, które nie posiadają takiego bufora pamięci a to bardzo ważna część, dzięki której użytkownik nie straci danych. Aby umożliwić komunikację z innym urządzeniem potrzebne są interfejsy. Najczęściej spotyka się interfejs SATA III, dzięki któremu możliwy jest odczyt danych z prędkością 550 MB/s.
Zalety dysków SSD
Dyski SSD zyskują na popularności ze względu na niebywałą odporność na uszkodzenia. Dzieje się tak dzięki pełnemu zelektronizowane napędu i braku ruchomych części w jego wnętrzu. Tradycyjne dyski HDD poddane działaniom z zewnątrz, mogą z łatwością ulec zniszczeniu i zakończyć swój żywot a użytkownik bezpowrotnie straci zapisane dane. Ze względu na swoją budowę, najnowsza generacja dysków pobiera znacznie mniej energii od dysków talerzowych, przez co następuje wydłużenie czasu pracy na baterii. Prowadzi to również do obniżenia temperatury pracy urządzenia, gdyż zbyt wysoka temperatura, do której może się nagrzać sprzęt powoduje ograniczenie wydajności, skrócenie żywotności wszystkich podzespołów i naraża na utratę danych. Właśnie w kwestii wydajności widoczna jest przewaga dysków SSD, gdzie zwiększona jest szybkość zapisywania i odczytywania danych. Co warte podkreślenia, dysk ten nie jest skończoną technologią, dlatego producenci wciąż stawiają na rozwój i poszukują możliwości ulepszania pamięci i interfejsów. Bardzo ważna dla użytkowników jest cicha praca. Prosta zależność głosi, że im starszy napęd, tym głośniejsza jego praca. Długotrwałe działanie nie daje możliwości obniżenia głośności. Urządzenie z napędem SSD gwarantuje cichą pracę i pełną koncentrację na niej. Jest on szczególnie dedykowany osobom, które dużo podróżują, gdyż laptop staje się lżejszy i bardziej odpowiedni do transportowania. Szczególnie ważna jest waga napędu w sprzęcie miniaturowym, który cechuje lekkość i swoboda przenoszenia. Wiele zalet dysków SSD jest przyczyną wysokich cen. Warto jednak zauważyć, że użytkownik nie musi kupować najdroższego napędu, ponieważ jego parametry będą zależeć od potrzeb klienta. Różnice wynikają głównie z prędkości przetwarzania danych czy zastosowanej pamięci. Pocieszeniem dla przyszłych kupców jest fakt, iż technologia wypiera dyski HDD a to spowoduje obniżenie cen.
Wady dysków SSD
Użytkownicy skarżą się głównie na niewielką pojemność dysków. W standardzie występują te o pojemności 120 GD bądź 240 GB. Kwota zakupu takiego dysku równa się cenie dysku talerzowego o pojemności nawet kilku TB. Chociaż wraz z rozwojem opisywanej technologii obserwuje się ciągły wzrost miejsca na dyskach. Problemem okazuje się także ograniczona żywotność dysków. Obecnie nadpisać można około miliona cykli, choć producenci często niedoszacowują poszczególnych parametrów. Bierze się to z tego, iż ich obowiązkiem jest podawanie wytrzymałości najsłabszych elementów. W tej kwestii też zauważono postęp, ponieważ dane zapisywane są równomiernie pomiędzy poszczególnymi komórkami. Dlatego ciężko jest doprowadzić do wyczerpania cyklu zapisu w danej komórce. A nawet jeśli do tego by doszło, to dysk pozostaje w pełni sprawny, jednakże zablokowane zostanie nadpisywanie danych. Badania rynku pokazują, że brak zainteresowania ze strony wszystkich klientów jest podyktowany tylko i wyłącznie ceną. Decydują się oni na zakup dysku talerzowego, który przyciąga także dużo większą pojemnością. Chociaż, aby dokonać wyboru bardziej nowoczesnego dysku, wystarczy rozpoznać swoje zapotrzebowania i określić parametry plików, które będą na nim zapisywane.