Czy OCP chroni klientów? Wiele osób w branży spedycyjnej zadaje sobie pytanie, czy ubezpieczenie OC przewoźnika jest koniecznym wydatkiem i czy jego zakres zapewnia wystarczającą ochronę i pewność, aby zapewnić jego wiarygodność. Przed takim dylematem stają zarówno przewoźnicy, jak i klienci korzystający z usług firm spedycyjnych. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników wpływających na ogólną sytuację.
Najpierw zadaj sobie pytanie, jeśli nie OCP operatora, to co to jest? Dobrym rozwiązaniem jest wykupienie ubezpieczenia CARGO. Z drugiej strony wiedząc, że OCP przewoźnika ma przede wszystkim chronić jego interesy i zwalniać go z odpowiedzialności przewozowej. Jednak jeśli chodzi o towary, nie jest to takie oczywiste. Proszę pamiętać, że zakres ubezpieczenia OCP może być różny i to, że przewoźnik je posiada nie oznacza, że nasza przesyłka jest całkowicie bezpieczna.
Nie ma okoliczności, w których przewoźnik jest zwolniony z odpowiedzialności, ponieważ szkoda została spowodowana przez niedbalstwo, błąd nadawcy lub działanie siły wyższej poza kontrolą przewoźnika. Polisa spedycyjna to idealne zabezpieczenie żywności, chroniące przede wszystkim nadawcę towaru. W tego rodzaju ubezpieczeniu wystarczy zgłosić szkodę i zapłacić, bez konieczności korzystania z czasochłonnych i pracochłonnych ekspertyz i rzeczoznawców.
W związku z tym cargo pozwala szybciej uzyskać odszkodowanie. Dodatkowo należy zaznaczyć, że ubezpieczenie OC przewoźnika nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a po drugie nie ma regulacji co do wysokości ubezpieczenia. To mniej więcej oznacza, że przewoźnik może mieć OCP przewoźnika, ale co najwyżej połowę wartości przewożonego przez klienta towaru. Ubezpieczenie ładunku to bardziej elastyczna forma, którą można dostosować do potrzeb i specyfiki przewożonego ładunku.
Przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności
Przewoźnik posiadający OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-przewoznika/ mimo uszkodzenia nie ponosi odpowiedzialności, jeśli z winy nadawcy np. towar na palecie nie został należycie zabezpieczony i rozpadł się podczas transportu. Ponadto nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które mogą wystąpić, na które nie ma wpływu. Zajmujemy się tu przede wszystkim przypadkiem związanym z działaniem sił natury. jakakolwiek zamieć. Powodzie, huragany, pożary i oblodzone drogi to kwestie nieobjęte OCP przewoźnika. To samo dotyczy wypadku drogowego niezawinionego przez kierowcę przewoźnika, który w jakikolwiek sposób uszkodzi towar. W takich przypadkach polisa OCP przewoźnika nie może wypłacić odszkodowania, a właściciel ładunku nie jest w ogóle uprawniony do odszkodowania. Dlatego jeśli podczas transportu dojdzie do uszkodzenia, mogą ponieść ogromne straty, a nie będą mogli uzyskać odszkodowania, jeśli nie będą mieli ubezpieczenia ładunku, które chroni głównie ładunek klienta, a nie przewoźnika.
Wiele firm spedycyjnych kupuje oba rodzaje ubezpieczeń ze względów finansowych i klienta. Nie jest to jednak regułą, dlatego zawsze powinieneś zadać przewoźnikowi te pytania przed złożeniem zlecenia spedycyjnego dla swojej przesyłki. Ubezpieczenie to zapewnia stabilność i płynność finansową obu przedsiębiorstw w trakcie transportu. Eliminują ryzyko odpowiedzialności wynikające z majątku osobistego i pozwalają na płynne funkcjonowanie branży transportowej.
OCP jest dedykowany wszystkim osobom, które przewożą towary w celach zarobkowych. Niezależnie od tego, czy jest to duża firma transportowo-transportowa, czy firma rodzinna z furgonetką lub dwoma. Warto też pamiętać, że dużo łatwiej pozyskiwać klientów poprzez polisę OCP przewoźnika, bo choć przewoźnik odpowiada za wysyłany towar, to klienci boją się przekazać towar firmom, które nie mają tej polisy z powodu skomplikowanych przyczyn Procedury uzyskania odszkodowania za ewentualne straty.
Kupując OCP u przewoźnika, najlepiej negocjować indywidualne warunki polisy. Nie warto akceptować i zapisywać się na pierwszą polisę oferowaną przez firmę ubezpieczeniową. Jest to ubezpieczenie opcjonalne, więc warto poświęcić mu trochę czasu, a wspólnie z agentem stworzymy paczkę dopasowaną do ilości przesyłek, zasięgu geograficznego oraz specyfiki przewożonego towaru. Wiele agencji ubezpieczeniowych może oferować tańsze wyceny niż te, które oferują na początku rozmowy, a zawarte w nich produkty są atrakcyjniejsze. To tylko kwestia odpowiednich negocjacji.