Wiązary dachowe oferują bardziej nowoczesną i zoptymalizowaną metodę podparcia. Wiązary te są tworzone jeszcze przed przybyciem na plac budowy. Wiązary tworzą razem drewnianą konstrukcję, która podtrzymuje dach, łącząc jednocześnie ściany domu. Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy wiązarami dachowymi a krokwiami jest to, że te pierwsze nie buduje się tylko z szerokich płyt wymiarowych. Chociaż używa się mniej materiału, drewno (lub stal) jest bardziej wytrzymałe. Krokwie mogą być ukryte lub wyeksponowane jako element architektoniczny. Z drugiej strony jest mniej prawdopodobne, że kratownice zostaną zainstalowane jako elementy estetyczne w domu. Cena wiązarów dachowych i wiązary kratowe cena różni się od ceny krokwi.
Widoczne różnice
Jak już wspomnieliśmy, wiązary są produkowane przed przybyciem na miejsce budowy, podczas gdy krokwie są montowane na miejscu. Jest to ogromna różnica, która skłoniła wielu wykonawców i właścicieli domów do wyboru wiązarów. Ponieważ wiązary są produkowane w fabryce, która utrzymuje kontrolowane środowisko, są one podwójnie sprawdzane i gwarantują wysoką jakość. Zautomatyzowany proces produkcji zapewnia, że wiązary są produkowane w krótkim czasie, co jest doskonałe dla wydajności budowy. Każda kratownica jest wykonywana specjalnie na potrzeby danego projektu. Bez względu na to, czy budują Państwo sufity katedralne, czy kratownice krzyżowe, kratownice mogą być wykonane dokładnie według Państwa wymagań. Nie ma mowy o błędnych obliczeniach, słabych pomiarach w ostatniej chwili czy błędach projektowych. Krokwie, z drugiej strony, nie są tak szybkie (lub łatwe) do stworzenia. Każdy element jest montowany na miejscu, jeden po drugim. Mogą wydawać się tańsze, ale długotrwały proces produkcyjny może spowodować wysoki rachunek. Dodatkowo, trudno jest zapewnić jakość – czynniki zewnętrzne, takie jak pogoda, mogą powodować problemy. Wiązary kratowe nie muszą borykać się z takimi problemami. Jednakże wiązary drewniane mogą wykazywać większą podatność na wilgoć.
Niepokojące sygnały
Istnieje kilka powodów, dla których dach może zwisać, ale wszystkie z nich wskazują na potrzebę wymiany. Obwisłość może być znakiem, że materiały ulegają zniszczeniu. Dachy często uginają się, gdy utrzymują zbyt dużo śniegu lub lodu. Problemy mogą wystąpić, gdy oryginalne materiały dachowe zostały zainstalowane nieprawidłowo. Woda, która zbiera się na poddaszu lub sączy się z sufitu, jest zazwyczaj oznaką problemów z dachem. Chociaż mały przeciek może wydawać się niewielką sprawą, może on ukrywać problemy, które powodują problemy zdrowotne i uszkodzenia materiałów konstrukcyjnych. Specjaliści od szkód wyrządzonych przez wodę, alarmują że woda wyciekająca z dachu może spowodować zwarcie przewodów i zagrozić integralności strukturalnej domu. Może również powodować rozwój toksycznej pleśni, która prowadzi do problemów z oddychaniem. Z czasem granulki na gontach mogą zacząć odpadać i tworzyć ciemne plamy na dachach. Jest to sygnał, że gonty zestarzały się i należy je wymienić. Mchy i glony rosnące na dachach również powodują powstawanie ciemnych plam, które mogą wskazywać na obecność wilgoci. Podczas montażu wykonawcy pokryć dachowych instalują obróbki blacharskie wokół kominów, otworów wentylacyjnych i świetlików, aby uszczelnić szwy dachowe i zapobiec przeciekaniu przez nie wody. Z czasem w obróbce blacharskiej mogą pojawić się przerwy lub pęknięcia, które powodują przecieki. Problem ten jest powszechny w przypadku starszych dachów i może oznaczać, że okres użytkowania materiałów dobiega końca. Przeciętny dach pokryty gontem asfaltowym wytrzymuje od 20 do 25 lat. Dach domu, który ma 20 lub więcej lat, prawdopodobnie będzie miał problemy i powinien zostać wymieniony, zanim spowoduje kosztowne uszkodzenia. Starsze dachy mogą również kosztować właścicieli domów pieniądze, gdy składają oni roszczenia ubezpieczeniowe z powodu uszkodzenia dachu. Wiązary dachowe drewniane powinny podlegać regularnej konserwacji.
Konieczne wzmocnienie
Kratownice attykowe mogą wymagać wzmocnienia po wielu latach zużycia lub uszkodzeń spowodowanych gniciem i innymi czynnikami. Kratownice attykowe mogą być również osłabione przez ciężki śnieg zalegający na ich szczycie. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku, gdy dach nie jest wystarczająco nachylony. Na szczęście istnieje kilka dość nieskomplikowanych sposobów na wzmocnienie kratownic poddasza za pomocą niezawodnych metod, które są często stosowane w budownictwie. Zbadać kratownice na poddaszu i określić, które z nich wymagają naprawy lub wzmocnienia. Zmierz długość i szerokość kratownicy. Kratownice zazwyczaj mają standardowe rozmiary, ale nie zawsze tak jest, zwłaszcza w starszych budynkach. Nanieś wymiary na arkusz sklejki. Na jednym końcu arkusza sklejki powinny znajdować się dwa znaki, które powinny wyznaczać szerokość kratownicy, którą zmierzyłeś. Odpowiednio zaznacz drugą stronę długości kratownicy. Pamiętaj, aby wyciąć długość drewna wzdłuż linii słojów sklejki. Przymocuj wsporniki ze sklejki do boków kratownic poddasza. Upewnij się, że paski sklejki są prawidłowo wyrównane z każdym pęknięciem na kratownicy. W przypadku ciężkich uszkodzeń lub w wyniku długotrwałego zużycia, należy wymienić wiązary dachowe. Zwykle wymienia się je co 10 lat.