Anemometr co to takiego?

Anemometr co to takiego? Anemometr jest urządzeniem pomiarowym, który służy do pomiaru prędkości przepływu gazów, wiatru oraz powietrza. Do tego umożliwia pomiar wielu innych parametrów dodatkowym, takich jak ciśnienie czy też temperatura. Anemometry służyć mogą jako mobilne narzędzia pomiarowe, podręczne oraz także duże stacjonarne urządzenia współpracujące z układami rozległymi wentylacjami.

Jak działa anemometr?

Prędkość wiatru, jak i także prędkość przepływu jest bardzo ważnym czynnikiem podczas kontroli klimatyzacyjnych systemów, wentylacyjnych systemów oraz w wielu innych dziedzinach. Można dokonywać pomiarów zarówno na przestrzeni otwartej, jak i także w systemach wentylacji, układach wydechowych oraz także klimatyzacji, jak i także wszędzie ta, gdzie występuje tak zwane badanie medium. Natomiast strumień objętości czy też natężenie przepływu oznacza ilość gazów, czy też cieczy, która przepływa przez pewien określony obszar w ciągu dosłownie jednej sekundy. Tak naprawdę oznacza to, że przy pomocy anemometr mierzyć można przepływ, a więc ilość sześciennych metrów powietrza, które wydostają się przez wylot wentylacji szybu w ciąga minut bądź sekundy. Najczęściej są wyposażone one dodatkowo w mierniki temperatury oraz wilgotności, bardzo często o niezmiernie precyzyjnych laserowych celownikach. Większość pomiarów w szybach, jak i także instalacjach wentylacyjnych jest wykonywana przy pomocy właśnie anemometru łopatkowego razem z wykorzystaniem akcesoriów odpowiedni. Pomiar natężenia przepływu przeprowadzony może także być w pomieszczenia, na przykład, aby określić przeciągów.

Jakie wyróżnia się typy anemometrów?

Pierwszy rodzaj anemometru to anemometr łopatkowy. Na urządzeniu tym wiatraczki są osadzone na stałe czy też w obudowie oraz podłączone przy pomocy przewodu bezpośrednio do licznika obrotów. Budowa taka zapewnia dużo większą elastyczność oraz także wygodę w wykonywaniu wszelkich pomiarów. Anemometr dobrze się nadaje do pomiary mniejszych prędkości. Drugim rodzajem anemometrów jest anemometr cieplno-oporowy. Medium mierzone przepływa, jak i także ochładza ciągle podgrzewany grzejny element w sondzie. Przy tym wykorzystuje zmianę oporu ciepła podgrzewanego elementu elektrycznie, jest dokonywany pomiar. Na podstawie tej miernik wyznacza bardzo dokładnie prędkość powietrza. Anemometr mierzy poza szybkością przepływu, również temperaturę powietrza oraz wiele innego rodzaju wielkości. Do pomiary temperatury oczywiście konieczny jest odpowiedni czujnik temperatury. Taki właśnie anemometr ma zwartą szczególnie budowę oraz zawiera często teleskopowe wysięgniki, które dotrzeć mogą do elementów samego przepływu powietrza z określonej długości. Anemometr cieplno-oporowy szczególnie jest wrażliwy oraz mierzyć może bardzo niskie prędkości powietrza, gdzie pomiarowy zakres się zaczyna już od 0,15 metrów na sekundę. Kolejny anemometr to anemometr ciśnieniowy. Tutaj do pomiaru jest wykorzystywana zmiana ciśnienia w płynie poruszającym się. Pomiar wykonywany jest w oparciu o rurki Pitota. Rurka wygięta jest na końcu pod kątem dziewięćdziesięciu stopni Celsjusza, a czoło rurki jest ustawione prostopadle do kierunku przepływu. Sonda tego typu umieszczana jest w osi przewodu oraz także podłączona do różnicowego manometru. Ciśnienie, które zmierzone zostanie przy pomocy manometru, to suma dwóch składowych. Mowa o ciśnieniu panującym w przewodzie oraz spiętrzenia ciśnienia, które wywoływane jest zahamowaniem strugi. Ciśnienie zmierzone jest zatem całkowitym ciśnieniem.

Wybór anemometru odpowiedni

Na pewno nowoczesny anemometr charakteryzuje się bardzo wieloma funkcjonalnościami zróżnicowanymi, takimi jak: współpraca z aplikacjami, smartfonami, zerowaniem, obliczeniem średniej, wielopunktowym pomiarem w czasie oraz rozpoznawaniem kierunku przepływu. Zanim dokonamy zakupu zastanówmy się nad wszelkimi okolicznościami, w jakich będzie urządzenie wykorzystywane najczęściej oraz pod kątem tym dokonać wyboru. Na pewno anemometr łopatkowy sprawdzi się najlepiej podczas pomiaru prostego samej prędkości wiatru w ogrodzie lub też do określenia powietrznych prądów budynków. Z kolei do pomiarów objętości przepływu sporych systemów transportu powietrza należy oczywiście użyć anemometru razem z akcesoriami dodatkowymi, na przykład lejkami, które dzięki przepływie powietrza zostaną zmierzone w sposób całkowity. Oczywiście użytkownicy, którzy wykonują kontrole systematyczne przepływu bądź też firmy, które są zainteresowane kupnem urządzeń jakimi są anemometry, są zainteresowane sprzętem, który może się pochwalić normą ISO czy też DKD. Dzięki temu utrzymujemy gwarancję dokładności pomiarów. Warto stawiać na urządzenia o wysokiej jakości, które znajdują się w ofertach producentów doświadczonych. Nie będziemy na pewno żałować tego zakupu. Dzięki temu będzie to nie tylko urządzenie pokazujące faktyczne dane, ale także urządzenie, które będzie służyło przez wiele, wiele lat. Jest to na pewno inwestycja, z której będziemy w pełni zadowoleni.

angielski francuski niemiecki hiszpański