Sklep internetowy – czym jest i jak sprzedać?

Sklep internetowy - czym jest i jak sprzedać?

Handel internetowy wraz z mijającymi latami osiąga coraz to kolejne rekordy w przyciąganiu nowych klientów. Dodatkowo, mijająca już pandemia tym bardziej spotęgowała rozwój wszelakich sklepów online. Nie ma się co dziwić, jeśli coraz więcej Polaków przekonuje się chociażby do płatności internetowych, przelewów BLIK oraz innych udogodnień, które umożliwiają postęp technologiczny w dziedzinie handlu. Co jesteśmy w stanie kupić w wspomnianych sklepach online? Praktycznie wszystko!

Wystarczy poświęcić kilka sekund w przeglądarce, by móc odnaleźć poszukiwany przedmiot, produkt czy nawet usługę w przystępnej cenie. Rozwojowi uległy dziesiątki, jak nie setki portali, na których sprzedawcy mogą wystawiać na aukcje swój towar. Allegro, Amazon czy też Aliexpress stanowią prawdopodobnie najbardziej popularną trójkę stron internetowych oferujących ogromny wybór produktów pochodzących od różnych przedstawicieli handlowych. Jednak, prócz wspomnianych gigantów, istnieje przecież tysiące niewielkich, prywatnych sklepów online oferujących towary czy też usługi z określonej jednej dziedziny. Na jakiej podstawie działają takie sklepy?

Dziś każdy może zostać sprzedawcą

Dawno temu, by móc założyć własny biznes związany z handlem człowiek musiał całkowicie poświęcić się temu celowi idąc przykładowo na studia powiązane z tym kierunkiem. Obecnie jednak wszystko to uległo drastycznej zmianie. Prowadzenie sklepów internetowych w wielu przypadkach stało się wręcz pracą dodatkową, która przy minimalnym poświęceniu czasu generuje całkiem spore zyski. Dzięki w głównej mierze internetowi, każdy szary człowiek może spróbować swoich sił w handlu online i być może stać się kolejnym Jeffem Bezosem. Niezależnie od wieku, wykształcenia czy też dostępnego kapitału istnieje szereg możliwości na założenie własnego sklepu internetowego. Popularną opcją staje się tutaj przede wszystkim dropshipping. Czym on jest? Mówiąc bardzo prosto, dropshippingiem nazywa się kupno danego towaru od hurtowni, a następnie wystawienie go po nowej, wyzszej cenie na wszelakich portalach aukcyjnych lub prywatna sprzedaż. Wydawać się to może dość odległym pojęciem, jednak wiele sprzedawców na  Allegro w ten sposób prowadziła i wciąż prowadzi swoje stoiska online. Jeśli więc chcemy spróbować swoich sił w handlu, dropshipping wydaje się świetnym wyborem na początek naszej przygody. Jak jednak zacząć?

Ciężkie początki

Najważniejszym aspektem rozpoczęcia jakiekolwiek większej działalności handlowej w Internecie jest założenie własnej firmy. Na szczęście, proces ten obecnie został bardzo uproszczony oraz istnieje wiele miejsc i poradników, które pomogą nam w tym procesie. Gdy wymyślimy już więc chwytliwą nazwę oraz opracujemy rzucające się w oko logo, następnym krokiem powinien zostać kontakt z odpowiednim hurtowniami. By jednak zrobić to, na początku warto zaplanować, czego sprzedażą chcemy się w ogóle zajmować. Dobrym sposobem ku temu może być ogólny przegląd kilku kategorii jak przykładowo akcesoria GSM, wędkarstwo czy też może ekwipunek sportowy. Następnie, jeśli zauważymy, iż w danej niszy brakuje aktywnych sprzedawców lub też liczba klientów jest bardzo duża, być może właśnie udało nam się odnaleźć przysłowiową żyłę złota! By móc jednak z niej korzystać, pozostaje wciąż skontaktowanie się z daną hurtownią, która dostarczać będzie nam towar nastawiony na sprzedaż. Warto tutaj postarać się o negocjację ceny, dzięki czemu nasze przyszłe zyski mogą wzrosnąć. Kolejnym, a zarazem najważniejszym krokiem jest założenie sklepu internetowego. By to zrobić, obecnie posiadamy multum możliwości. Sklep możemy założyć samodzielnie, jeśli posiadamy odpowiednie umiejętności programowania stron internetowych lub też zlecić jego wykonanie profesjonalnej firmie, co oczywiście będzie kosztowało. Świetną alternatywą bywają jednak wspomniane już kilkukrotnie portale aukcyjne, gdzie za drobną prowizją możemy wystawiać swój towar. Co, jeśli jednak sklep nie przynosi oczekiwanych dużych zysków?

Pozbądź się problemu

Niestety, zarabianie internetowe nie należy do prac najbardziej stabilnych, stąd przygotowani być musimy na podjęcie wielu ryzykownych decyzji. Jedną z nich może być sprzedaż naszego sklepu internetowego. Jak to zrobić, by nie stracić, lecz zyskać? Pierwszym krokiem powinno być uporządkowanie wszystkich spraw, przykładowo sporów z klientami, by nowy właściciel nie był przykro zaskoczony. Następnie, warto jest skontaktować się z odpowiednią firmą, która zajmie się wyceną naszego sklepu internetowego. Jest to szczególnie ważne, gdyż wpływa na ten fakt ogrom czynników, które ciężko samemu przeanalizować. Kolejno, warto jest stworzyć ofertę sprzedaży oraz umieścić ją na platformach, które zajmują się tego typu działalnością. Można to zrobić nawet na polskim portalu Allegro, jeśli boimy się próbować swoich sił za granicą. Ostatnim już etapem jest sporządzenie odpowiedniej umowy, a następnie wprowadzenie nowego właściciela w rytm handlu internetowego. Mimo, iż wydawać się może, że cały proces nie jest zbyt skomplikowany, zalecamy kontakt przykładowo z prawnikiem, który profesjonalnie wspomoże nas w sprzedaży sklepu internetowego zgodnie z prawem.