Botox to najpopularniejszy preparat w branży medycyny estetycznej doceniany głównie za szybkość działania. Toksyna botulinowa umożliwia nie tylko redukcję, a wręcz likwidację zmarszczek, ale pozwala na rozwiązywanie znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych praktycznie bez skutków ubocznych.
Botox – likwidacja zmarszczek (główne zalety)
Botoks w powszechnym użytku znalazł się w okolicach 2000 roku. Na początku specjaliści medycyny estetycznej w Stanach Zjednoczonych wykorzystywali botulinę (alternatywna nazwa dla botoxu) w celu usuwania zmarszczek mimicznych. Po wielu latach badań stwierdzono, że botox – likwidacja zmarszczek to zaledwie jeden obszar zastosowania. Kolejne to leczenie nadpotliwości, usuwanie problemów z napięciem żuchwy (wyraźna ulga przy bruksizmie, klasyczne metody stomatologiczne okazują się zawodne). Pojawiły się również pomysły, aby toksyną botulinową powiększać usta (usługa zarezerwowana dla najbardziej doświadczonych specjalistów).
Wskazówka dedykowana osobom planującym zabieg
Warto w tym momencie zaznaczyć, że posługiwanie się botoksem wymaga wysokich kwalifikacji. Podobny zabieg powinien przeprowadzać lekarz medycyny estetycznej o potwierdzonych osiągnięciach. Te można najczęściej ocenić w tzw. galerii metamorfoz. Cenione gabinety medycyny estetycznej pokazują efekty przed i po zabiegu, co zwiększa zaufanie do konsultacji. Ważna sprawa to wybór preparatu z bezpiecznego, sprawdzonego źródła. Botox – likwidacja zmarszczek musi kosztować, a mocno przecenione pozycje omijaj szerokim łukiem dla ochrony zdrowia.
Jak konkretnie działa botox?
Botoks blokuje impulsy nerwowe, a twarz w obszarze zabiegu wygląda na bardziej rozluźnioną, znacznie młodszą. Znika napięcie wywołane również przez codzienny stres. Niestety efekty botoksu nie są trwałe, a jedynie tymczasowe. Przy rosnącej jakości medycyny estetycznej to już nawet rok prawidłowego działania. Botox – likwidacja zmarszczek to dobry pomysł, aby dać skórze odpocząć po poważniejszych uszczerbkach. Możesz w międzyczasie wykorzystywać kosmetyki naturalne z udziałem kwasu hialuronowego, co pozwoli odbudować młody wygląd na dłużej. Brak napięcia na poziomie twarzy daje z reguły efekt odmłodzenia o kilka lat, a w niektórych przypadkach nawet o dekadę.
Jakie konkretnie zmarszczki można zlikwidować botoksem?
Botoks bardzo dobrze redukuje (usuwa) zmarszczki na szyi, często rozgałęzione, „zmarszczki palacza” zorientowane wokół ust, nosa, między brwiami, na policzkach. Likwidację zmarszczek łączy się często z zabiegiem poprawy konturu twarzy przez lekkie unoszenie kącików ust, nosa oraz brwi. Schemat podawania botoksu ustala najczęściej lekarz medycyny estetycznej po szczegółowym wywiadzie. Powszechna praktyka to próbna aplikacja umożliwiająca określenie optymalnego stężenia preparatu.
Alternatywne zastosowania botoksu
Botox – likwidacja zmarszczek to podstawowy obszar terapeutyczny. Medycyna używa toksyny botulinowej w wielu beznadziejnych przypadkach. Botoksem powinny zainteresować się osoby narzekające na nawracające bóle migrenowe, czy bóle w obszarze pleców niezwykle trudne w diagnozowaniu. Botoks umożliwia zablokowanie receptorów odpowiedzialnych za pocenie, a dzięki temu zyskuje uznanie przy terapiach nadmiernej potliwości. Praktycznie eliminuje problem i umożliwia powrót do normalnego życia. Wszędzie tam, gdzie pojawia się napięty mięsień botoks ma rację bytu. Redukcja tików nerwowych, a nawet nadmierne łzawienie można również leczyć botoksem, co jest niesamowitym osiągnięciem nauki.
Kilka słów o skutkach ubocznych oraz bezpieczeństwie zabiegu
Botox ze względu na ogromną moc posiada również skutki uboczne, które występują jednak rzadko przy zachowaniu właściwych praktyk podania. Podstawa to optymalizacja dawki. Skutki uboczne charakteryzują się krótkim okresem trwania. To z reguły delikatnie opadanie skóry, standardowo obrzęk, czy nawet drobne krwawienia w okolicy aplikacji. Rzadko dochodzi do osłabienia mięśni i ogólnego uczucia suchości. Niektórzy pacjenci uważają ze względów psychologicznych, że botoks na nich w ogóle nie działa i starają się częściej powtarzać terapię, co jest bardzo ryzykowne. Lekarz powinien rozpoznać wskazany schemat i skierować pacjenta po poradę do psychiatry, psychologa. Przed podaniem botoksu wypada zrobić ogólne badania, aby rozpoznać aktualny stan organizmu. Poważne problemy z nerwami, mięśniami, czy uczulenie na botoks wyklucza z zabiegu. Alternatywa dla botoksu to kwas hialuronowy, a w mniej poważnych stanach zmarszczek zaawansowane peelingi medyczne.
Na zakończenie
Botoks to nie tylko medycyna estetyczna. Pojawia się w dermatologii, okulistyce, w terapiach neurologicznych. Całkowite zastosowanie toksyny botulinowej nie zostało jeszcze określone, a zatem medycynę estetyczną w kolejnych latach czekają na pewno duże nowości. Botoks poprawia nie tylko komfort wizualny, typową estetykę twarzy. Przywraca do społeczeństwa osoby z nadmierną potliwością, tikami nerwowymi. Przy właściwym wyborze specjalisty medycyny estetycznej i ocenie kwalifikacji ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest zredukowane praktycznie do zera.