Ozonowanie pojazdów – dlaczego warto?

Ozonowanie pojazdów - dlaczego warto?

Ozonowanie pojazdów pozwala w sposób kompleksowy zdezynfekować i odświeżyć wnętrze samochodu. Nieprzyjemne zapachy, wirusy i drobnoustroje idą w niepamięć, nie pozostawiając po sobie ani śladu. Sprawdźmy, czym jest ozonowanie i dlaczego warto ozonować wnętrze pojazdu.

Czym jest ozonowanie?

Ozon jest odmianą tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Występuje również w naturze, chroniąc ludzi przed nadmiernym niekorzystnym promieniowaniem słoneczny. W przypadku wykorzystania go przez człowieka do ozonowania mieszkań, hoteli, biur, budynków użyteczności publicznej, czy też pojazdów i klimatyzacji musi zostać wyprodukowany w odpowiednim stężeniu. Służą do tego urządzenia zwane generatorami ozonu. Ozonatory powszechnie wykorzystywane są również do oczyszczania wody, jednak naprawdę dużą popularność zyskały dopiero w momencie, kiedy zaczęły pełnić funkcję urządzeń do dezynfekcji i odświeżania powierzchni użytecznych. Ozonowanie można zdefiniować jako nowoczesny sposób eliminacji nieprzyjemnych zapachów, wirusów, pleśni, grzybów i drobnoustrojów z wnętrza pojazdów, budynków, raz innych powierzchni. Ozonowanie szczególnie polecane jest alergikom, ponieważ skutecznie usuwa alergeny z otoczenia. Chętnie z tej właśnie metody dezynfekcji korzystają również rodziny z małymi dziećmi, ponieważ w bardzo krótkim czasie można uzyskać efekt sterylnie bezpiecznego środowiska. Ozonowanie pojazdów to niezwykle bezpieczna metoda dezynfekcji zarówno dla tapicerki i kokpitu, jak i dla użytkowników samochodu.

Jak przebiega proces ozonowania?

Podstawową zasadą dotyczącą ozonowania pojazdów https://ozonowanie-warszawa.info.pl/, od której należy rozpocząć opis procesu, jest zwrócenie uwagi na fakt, że ozon w nieodpowiednich rękach jest gazem szkodliwym i niebezpiecznym. Aby uniknąć niepożądanych szkodliwych skutków takich jak odbarwienie tapicerki, lub niewłaściwe wykonanie usługi, należy korzystać tylko z certyfikowanych urządzeń, a najlepiej zlecić wykonanie ozonowania specjalistycznej firmie, która zagwarantuje pełne bezpieczeństwo przeprowadzenia procesu. Cały proces ozonowania przebiega przy włączonym silniku pojazdu. Na ozonowanie pojazdów składają się następujące czynności:

  • oczyszczenie i odkurzenie wnętrza samochodu, oraz usunięcie źródeł nieprzyjemnych zapachów,
  • ustawienie ozonatora wewnątrz pojazdu, lub na zewnątrz i wprowadzenie rurki do wnętrza pojazdu przez lekko uchylone okno, lub drzwi,
  • ustawienie systemu wentylacji na obieg zamknięty i uruchomienie wentylatorów, zapewniając jednoczesne ozonowanie wentylacji,
  • uruchomienie urządzenia i odczekanie wyznaczonego czasu,
  • po wyłączeniu ozonatora należy wywietrzyć pojazd.

Czas ozonowania zależy od powierzchni pojazdu i natężenia nieprzyjemnych zapachów. Przyjmuje się, iż w przypadku pojazdu osobowego jest to 30 minut do jednej godziny. Idealnie jest wyłączyć ozonator po 30 minutach, sprawdzić intensywność zapachu wewnątrz pojazdu i w razie potrzeby podłączyć urządzenie na kolejne 30 minut. Czas trwania ozonowania zależny jest od stopnia zanieczyszczenia pojazdu, oraz mocy urządzenia.

Efekty i korzyści płynące z ozonowania pojazdu

Ozonowanie pojazdów https://ozonowanie24.com.pl/ jest wybawieniem dla kierowców i pasażerów cierpiących na alergie, lub schorzenia dróg oddechowych. W miejscach takich jak załamania siedzeń samochodowych i kanap lub przestrzeniach pod fotelami trudno jest usunąć pyłki i drobnoustroje. Ozon jest gazem, więc przedostanie się w każde, nawet najbardziej trudnodostępne miejsce w pojeździe pozostawiając przestrzeń wolną od wszelkich mikrobów. Również w przypadku palenia papierosów wewnątrz pojazdu trudno jest pozbyć się zapachu nikotyny. W takich sytuacjach kiedyś pozostawało pranie na mokro całej tapicerki, obecnie wystarczy ozonowanie samochodu, aby samochód pachniał świeżością. Do największych korzyści płynących z ozonowania pojazdów zaliczamy:

  • usuwanie nieprzyjemnych zapachów takich jak dym papierosowy, czy zapach przewożonych zwierząt domowych,
  • usuwanie zapachów technicznych wynikających z remontu lub naprawy pojazdu, oraz zapachu spalenizny,
  • neutralizowanie drobnoustrojów, grzybów, pleśni, wirusów i bakterii,
  • sterylizacja nie tylko powietrza w pojeździe, ale również wszystkich przedmiotów i elementów wyposażenia znajdujących się wewnątrz pojazdu,
  • odgrzybienie i przywrócenie czystości kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w pojazdach.

Środki ostrożności

Pamiętajmy o tym, że zarówno ozon, jak i spaliny wydalane z pojazdu mogą być niebezpieczne. Ozonując samodzielnie pojazd, przestrzegajmy wszelkich środków ostrożności. Ozonując pojazd w garażu, otwórzmy bramę na czas trwania procesu, tym bardziej że ozonowanie odbywa się przy włączonym silniku. Podczas ozonowania pojazdu absolutnie nie powinniśmy znajdować się wewnątrz pojazdu. W celu dezynfekcji ozonem należy używać tylko i wyłącznie sprawdzonych certyfikowanych urządzeń przeznaczonych do tego celu. Po wykonaniu ozonowania przewietrzmy dobrze samochód. Wskazana jest kilkuminutowa podróż z otwartymi oknami i włączoną wentylacją, aby resztki ozonu dokładnie wywietrzały z pojazdu.