W jaki sposób zatamować krwawienie w gabinecie podologicznym? Gabinet podologiczny to szczególny gabinet fachowej pielęgnacji stóp, w którym specjaliści dbają o najwyższą satysfakcję swoich pacjentów, skuteczność prowadzonych zabiegów, jak również – a może przede wszystkim – o pełne bezpieczeństwo.
Aby odpowiednio zadbać o najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa w gabinecie podologicznym, konieczne jest przestrzeganie określonych, ściśle ustalonych procedur, a także użytkowanie wyłącznie przeznaczonych do celów podologicznych narzędzi i akcesoriów. Istnieją także określone czynności oraz preparaty służące do zatamowania krwawienia, które może wystąpić podczas wykonywania zabiegu.
Jak dbać o ogólne bezpieczeństwo w gabinecie podologicznym?
Podstawową kwestią niezbędną do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pacjentów jest utrzymywanie należytej higieny narzędzi i akcesoriów oraz całego gabinetu podologicznego. Każdy zabieg podologiczny https://satin.pl/ powinien być wykonywany przez specjalistę przy użyciu odpowiednich, jednorazowych lub sterylnych narzędzi. Dzięki temu nawet w przypadku wystąpienia ewentualnego krwawienia ryzyko wystąpienia powikłań ograniczone jest do minimum.
Jak zatamować krwawienie w trakcie zabiegu podologicznego?
Zdarza się, że podczas wykonywania różnego rodzaju zabiegów podologicznych może wystąpić krwawienie. Może być ono spowodowane drobnym błędem wykonującego zabieg podologa, jak również stanowić naturalny skutek prowadzonych czynności podologicznych. W takiej sytuacji konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków mających na celu jak najszybsze jego zatamowanie, jak również zapobiegnięcie wystąpienia ewentualnych powikłań. Zaleca się w takich wypadkach użycie specjalnych środków tamujących krwawienie. Preparat ten powinien zawierać substancję aktywną, jaką jest polikrezulen o właściwościach hemostatycznych, ściągających oraz złuszczających.
- płyn do myjki ultradźwiękowej kosmetyka https://kerpro.pl/kategoria-produktu/wyposazenie/myjki-ultradzwiekowe/
- onygen maść https://kerpro.pl/produkt/podopharm-onygen-krem-20-ml/
- frezy kamienne https://kerpro.pl/produkt/frez-kamienny-602/
Co warto wiedzieć na temat środków z polikrezulenem?
Stosowane w podologii oraz kosmetologii środki ze wspomnianą już substancją aktywną znajdują zastosowanie w co najmniej kilku różnych sytuacjach. Poza zminimalizowaniem lub całkowitym zatamowaniem krwawienia preparaty stosowane są także w terapii źle gojących się ran oraz owrzodzeń, jak również w celu przyspieszenia procesu gojenia się wszelkich stanów zapalnych znajdujących się wokół paznokci. Ponadto środki stosuje się zarówno wspomagająco w terapii zakażeń pałeczką ropy błękitnej, jak i terapii paznokci zmienionych grzybiczo.
Używane w trakcie wykonywania zabiegów podologicznych i po ich zakończeniu preparaty odznaczają się potwierdzonym działaniem przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym oraz rzęsistkobójczym.
Tamowanie krwawienia z użyciem środków z polikrezulenem
W przypadku wystąpienia krwawienia środki tamujące zastosować można bezpośrednio na skórę lub z użyciem sterylnych gazików lub tamponady. Przy stosowaniu bezpośrednio na skórę należy nanieść nierozcieńczony preparat na miejsce zmienione chorobowo, krwawiące lub podrażnione. Przy użyciu zakraplacza, pamiętając, aby w żadnym wypadku nie miał on bezpośredniego kontaktu ze skórą czy paznokciem, należy zaaplikować odpowiednią ilość płynu. Na duże, zmienione chorobowo paznokcie – od 3 do 4 kropli, natomiast na ranę – od 1 do 2 kropli.
Zaaplikowany preparat należy pozostawić na około 2–3 minuty, a następnie przepłukać roztworem oktenidyny lub solą fizjologiczną. W przypadku tamponowania z użyciem preparatu należy nasączyć tamponadę odpowiednią ilością nierozcieńczonego płynu, a następnie przyłożyć ją do rany i pozostawić na około 3 minut. Po wskazanym czasie ściągnąć tamponadę i przepłukać ranę.
Trzecią możliwością użycia płynu w przypadku krwawienia jest tamowanie z pomocą jałowych gazików. Obficie nasączone płynem należy przyłożyć do krwawiącego miejsca i docisnąć. W ten sposób odczekać około 30 sekund, po których to mocne krwawienie powinno ustąpić. W tym wypadku nie jest konieczne zmywanie preparatu. Jeżeli po wykonanej czynności krwawienie nadal nie ustąpiło, należy powtórzyć ją raz jeszcze, tym razem dociskając gazik na nieco krócej, bo około 15 sekund. Należy pamiętać także o założeniu odpowiedniego opatrunku na palec, paznokieć czy inne miejsce stopy.
Preparaty z substancją aktywną, jaką jest polikrezulen, działają niezwykle skutecznie. Nie tylko efektywnie tamują krwawienie, ale także przyspieszają gojenie nawet silnych stanów zapalnych pojawiających się w obrębie paznokci, na przykład wskutek ich wrastania. Środki mogą być używane do przyżegania właściwie każdej, świeżo powstałej rany, ponadto doskonale sprawdzają się przy leczeniu głębokich odcisków, jak również opracowywaniu mocno ukrwionych brodawek.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Należy pamiętać, aby produkt stosowany do tamowania krwawienia przechowywać w odpowiednich warunkach, czyli w jego oryginalnym opakowaniu, w bezpiecznym i suchym miejscu, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 25 stopni. Używając preparatu, należy zawsze wspomagać się wyłącznie jałowymi gazikami bądź tamponadą, pamiętając również o nakładaniu niezbędnych, jednorazowych rękawiczek. W ten sposób, stosując się do kilku najprostszych zasad, możliwe jest maksymalne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa zarówno pacjenta, jak i wykonującego zabieg specjalisty.