Piękne, gęste włosy, to marzenie niejednej osoby. Włosy to element, który dodaje uroku, podkreśla rysy twarzy, u kobiet piękne, błyszczące i zdrowe włosy są atrybutem, na który w pierwszej kolejności zwracają uwagę mężczyźni. Niestety, natura nie zawsze bywa łaskawa i wiele osób ma słabe, wyglądające włosy. Nie zawsze domowe sposoby oraz suplementy bywają skuteczne, często jedynym ratunkiem jest przeszczep włosów.
Wskazania do przeszczepu włosów
Włosy często odzwierciedlają stan organizmu. Jeżeli człowiek choruje, włosy robią się słabe, matowe i wypadają. Wskazania do przeszczepu włosów to:
- Łysienie androgenne, spowodowane zaburzeniami hormonalnymi
- Łysienie na skutek starzenia się.
- Łysienie genetyczne, przedwczesne
- Wypadanie włosów na skutek choroby
Przeszczep włosów – metody
Przeszczep włosów to zabieg z medycyny estetycznej, musi być przeprowadzony przez lekarza, odbywa się w sterylnych warunkach. Obecnie stosowane są trzy metody przeszczepu włosów. Są to:
- metoda strip – jest to chirurgiczny zabieg, przeprowadzany w znieczulenie miejscowym. W trakcie zabiegu pobiera się wycinek owłosionej skóry z tyłu lub boku głowy, tam, gdzie włosy są stałe i nie podlegają działaniu hormonu odpowiedzialnego za hamowanie wzrostu włosów. Dzięki takiemu miejscu pobrania przeszczep nie będzie podlegał wpływom hormonalnym. Wycinek dzielony jest na przeszczepy, które zawierają kilka pojedynczych włosów. Obszar biorczy poddawany jest mikronacięciom, w które wszczepia się pobrane włosy. Zabieg trwa ok. 2-4 godzin, wszczepia się 1000-1500 wszczepów. Gojenie po zabiegu trwa około 2 miesiące, a efekty widoczne są po około 4-6 miesiącach. Aby zastosować tę metodę, potrzebna jest spora powierzchnia dawcza.
- metoda bht – w tej metodzie wszczepy pobierane nie są z głowy, tylko z innych części ciała, np. z brody, klatki piersiowej czy pach. Metoda stosowana jest w przypadku braku wystarczającej ilości wszczepów z głowy. Pełne efekty widoczne są po około 6 miesiącach. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, włosy do przeszczepu muszą mieć długość ok. 2-3 mm. Blizny pozabiegowe są bardzo małe, dzięki zastosowaniu specjalnych igieł transplantacyjnych, które umożliwiają pobranie włosów w sposób jak najmniej inwazyjny dla pacjenta.
- metoda fue jest to obecnie najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna metoda przeszczepu włosów. Można ją stosować u ludzi z różnymi typami łysienia, po radioterapii lub z bliznami pooperacyjnymi. Dzięki niej można uzupełnić włosy w okolicy rzęs, brwi, wąsów i brody. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zabieg jest małoinwazyjny, nie pozostawia blizn. Trwa około 4 godziny. Chirurg pobiera pojedyncze mieszki włosowe z owłosionej okolicy, następnie materiał jest badany i sprawdza się, czy nadaje się do przeszczepu. W kolejnym etapie lekarz wszczepia włosy. Gojenie trwa ok. 10 dni. Efekty widoczne są po kilku miesiącach.
Przeszczep włosów to metoda chirurgiczna, dlatego ważne jest, aby dokładnie zastosować się do zaleceń lekarza. Dzięki temu uniknie się problemów z przyjęciem przeszczepu. Przez kilka dni po zabiegu należy wysiłku fizycznego i zrezygnować z uprawiania sportu. W tym okresie zalecany jest odpoczynek, warto wziąć urlop, aby uniknąć obowiązków zawodowych. Ważne, aby po zabiegu unikać spania na brzuchu, aby nie naciskać na wszczepione włosy. Niewskazane jest spożywanie alkoholu, należy też ograniczyć palenie. Kilka dni po zabiegu można zalecony przez lekarza preparat przyśpieszający się gojenie ran. Należy pamiętać o wizytach kontrolnych.
Przeszczep włosów jest zabiegiem bezpiecznym, ale jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, mogą wystąpić powikłania. Najczęstsze to: ból, obrzęk, krwawienie, świąd, niedoczulica czy widoczne blizny pooperacyjne. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić dyskomfort, pieczenie, nieprzyjemnie uczucie napięcia skóry. Aby zminimalizować nieprzyjemne objawy, można stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, czasami konieczny jest antybiotyk. Jeżeli wystąpi obrzęk, można zastosować zimne okłady, ale obok, nie bezpośrednio na przeszczepie.
Przeszczep włosów – przeciwwskazania
Mimo że przeszczep włosów jest coraz częściej stosowany, to niestety nie u wszystkich można zastosować tę metodę. Są schorzenia, które wykluczają wykonanie zabiegu. Główne przeciwwskazania to:
- różnego rodzaju choroby skóry, stany zapalne i ropne
- cukrzyca, choroby układu krążenia, aids, nowotwory
- przyjmowanie niektórych leków
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- przebyte zawały mięśnia sercowego
- uczulenie na środki znieczulające
- brak miejsc dawczych czyli ze zdrowymi włosami.
- łysienie plackowate
- bardzo młode osoby przedwcześnie dotknięte łysieniem androgennym
Przeszczep włosów to skuteczna metoda na poprawę wyglądu, ale trzeba pamiętać, że ostateczną decyzję dotyczącą możliwości przeprowadzenia zabiegu i wybranej metody, musi podjąć lekarz. Aby unikną powikłań, warto wybrać sprawdzoną klinikę, która cieszy się dobrymi opiniami. Lekarz przeprowadzający zabieg powinienem mieć spore doświadczenie, dzięki temu zabieg ma bardzo duże szanse na powodzenie.